Сайт Прилуцької гімназії № 1 імені Георгія Вороного
Меню сайту
Ми у Фейсбуці
Погода в Прилуках
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Статистика візітів
Гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лінія

Георгій Феодосійович Вороний

 Георгій Феодосійович народився 16(28) квітня 1868 року в містечку Журавка колишньої Полтавської губернії. Журавка (нині належить до Варвинського району Чернігівської області). Батько Георгія – Феодосій Якович Вороний (1837 – 1910), - магістр російської філології, працював професором у Ніжинському ліцеї (1864 –1872), а згодом очолював гімназії у Кишиневі, Бердянську, Прилуках. Педагог за покликанням, він ще у роки студентства у Київському університеті став ініціатором створення безкоштовних недільних шкіл для робітничої молоді, викладав історію в такій школі в Києві на Подолі (1859 – 1861 рр). Ідею створення недільних шкіл підтримав Тарас Шевченко, який побував у подільській школі в 1859 р., а наступного року подарував їй 50 примірників свого «Кобзаря». Феодосій Вороний залишив після себе працю, в якій висловив свої погляди на освіту і викладання.

 

Георгій до п’ятого класу навчався в Бердянській гімназії, а в 1885 році закінчив гімназію в Прилуках. В архівах збереглась характеристика Вороного-гімназиста, в якій, зокрема, відмічається: «При чудових здібностях має, незважаючи на свій молодий вік, досить розвинутий розум і надто серйозну любов до навчання, з усіх предметів гімназичного курсу здобув знання дуже добрі, а в математиці, до якої має особливу прихильність і покликання, здобув знання визначні з низки учнівських успіхів в математиці».

Про неабиякі математичні здібності і серйозне захоплення математикою Вороного свідчить і той факт, що перше своє дослідження він зробив у 16 років, будучи ще гімназистом. Сталося це так. У 1884 році видатний  математик і педагог, тоді ще молодий професор Київського університету, Володимир Петрович Єрмаков почав видавати в Києві «Журнал елементарної математики», в якому була запропонована для дослідження така тема:«Розклад многочленів на множники, побудований на властивостях коренів квадратного рівняння». Роботу на вказану тему редакція одержала від Георгія Вороного і в 1885 році в журналі була надрукована його перша стаття, у якій крім розв’язання поставленої задачі наводилась значна кількість прикладів.

З 1885 по 1889 рік Георгій Вороний  навчався на математичному відділенні Петербурзького університету, що був на той час одним  з авторитетніших математичних закладів. З перших місяців навчання в університеті він систематично і настирливо працює. Читає багато навчальної, спеціальної та додаткової літератури (і не лише з математики), відвідує і опрацьовує кожну лекцію, вивчає  французьку, німецьку та англійську мови. Записи в особистому щоденнику Вороного свідчать про безмірну відданість обраній справі.

У 1889 році Георгій Вороний блискуче складає випускні екзамени, захищає дипломну роботу про числа Бернуллі і його залишають при університеті для підготовки магістерських екзаменів. Цього ж року він одружився зі своєю коханою дівчиною - землячкою Ольгою Крицькою, яка на все життя стала йому вірним другом і добрим помічником. Нарешті настала пора, коли основну частину свого часу він зміг присвятити науковим дослідженням.

У 1894 році  Георгій Вороний захистив магістерську дисертацію – «Про цілі алгебраїчні числа, що залежать від коренів незвідного рівняння третього степеня», а вже через два роки, в 1896 році, він представив докторську дисертацію – «Про одне узагальнення алгоритму неперервних дробів» і блискуче захистив її 6 квітня 1897 року. За результати, здобуті в обох дисертаціях, його було відзначено премією  імені академіка Буняковського Петербурзької  академії наук. Ім’я Г. Вороного стає відомим в наукових колах. Його творча і педагогічна діяльність високо оцінюється  вітчизняними та  зарубіжними  математиками. Так, у 1898 р. він стає членом  Московського математичного товариства , а у 1907 р. Російська академія наук обирає Г. Вороного своїм членом-кореспондентом фізико-математичного відділення.

У 1894 році, після захисту магістерської дисертації, Георгія Феодосійовича Вороного призначено професором Варшавського університету при кафедрі чистої математики. Там він працював з невеликими перервами  до останніх своїх днів. У Варшавському університеті Георгій Вороний, читав декілька дисциплін: аналітичну та нарисну геометрії, теорію чисел і теорію ймовірностей. У 1898 році Г. Вороний починає працювати за сумісництвом у Варшавському політехнічному інституті, де протягом кількох років був деканом механічного факультету. У роки революції (1905 – 1907рр) університет і політехнічний інститут були закриті, а групу професорів цих навчальних закладів направили до Новочеркаська, бо там тільки-но відкрився Донський політехнічний інститут. В цьому інституті Г.Вороний виконував обов’язки декана механічного факультету. В 1908 році заняття в Варшавському університеті поновилися, і до початку навчального року Вороний повертається до Варшави, де береться за підготовку і читання математичного аналізу. Підготовка цього курсу стала останньою справою вченого на педагогічній ниві.

Останні роки життя Г.Вороний серйозно хворів, його мучила жовчно – кам’яна хвороба. В останні дні життя, уже в ліжку він не покидає своїх наукових пошуків і пише роботу «Про останню теорему Ферма». 7(20) листопада 1908 року математична наука понесла велику втрату. На 41 році життя у тяжких муках Георгій Феодосійович Вороний помер.